در رژیم غذایی بسیاری از افراد به خصوص کسانی که به دیابت مبتلا هستند قند بسیار محدود شده است، زیرا مصرف قند زیاد سبب بروز انواع بیماری ها می شود و وضعیت افراد دیابتی را بدتر می کند. اما قند جز جدایی ناپذیر مواد غذایی است تقریبا تمام مواد غذایی چه محصولات فرآوری شده و چه محصولات طبیعی مانند میوه ها و سبزیجات درصدهای متفاوتی قند دارند. …

آیا قند میوه برای بدن ضرر دارد؟

در رژیم غذایی بسیاری از افراد به خصوص کسانی که به دیابت مبتلا هستند قند بسیار محدود شده است، زیرا مصرف قند زیاد سبب بروز انواع بیماری ها می شود و وضعیت افراد دیابتی را بدتر می کند. اما قند جز جدایی ناپذیر مواد غذایی است تقریبا تمام مواد غذایی چه محصولات فرآوری شده و چه محصولات طبیعی مانند میوه ها و سبزیجات درصدهای متفاوتی قند دارند.
سازمان بهداشت جهانی و متخصصان تغذیه مرتب توصیه می کنند که مصرف قند را کاهش دهید، از طرف دیگر مدام ما را به مصرف میوه ها و سبزیجات تشویق می کنند. در این بین سوالی که پیش می آید این است که آیا قند میوه برای بدن ضرر دارد یا خیر؟
انواع قند موجود در میوه ها یا مواد غذایی فرآوری شده مانند نوشابه به یک اندازه به بدن ما کالری می رسانند اما مصرف قند فرآوری شده خطراتی برای سلامتی ما دارد که در قند میوه ها و شیر وجود ندارد. به طور مثال 10 گرم قند میوه با 10 گرم قند فرآوری شده از نظر میزان کالری برابر هستند اما قند فرآوری شده برای سلامتی مضر است.
تمام میوه ها حاوی مقداری قند هستند اما این مقدار در میوه های شیرین مانند انبه، خرما و هندوانه بیشتر است. به طور کلی می توان گفت قند میوه ها نسبت به غذاهای شیرین کمتر است. تقریبا تمامی افراد حتی بیماران دیابتی می توانند به میزان مورد نیاز بدن میوه مصرف کنند زیرا قند آنها با ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر، فیتوشیمیایی و آب ترکیب شده است.
مضرترین نوع قند موجود ساکارز است که از یک ملکول فروکتوز و یک ملکول گلوکز تشکیل شده است. مصرف بیش از حد ساکارز که همان شکر سفید است اثرات متابولیکی منفی روی بدن دارد. قند میوه یا همان فروکتوز در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود ممکن است برای برخی افراد مضر باشد اما مصرف آن ممنوع نیست و به میزان مورد نیاز باید مصرف شود.

انواع قند موجود در مواد غذایی و میوه ها

مولکول های قند به به دو دسته مونوساکاریدها ( تک ملکول های قند مانند گلوکز و فروکتوز) و دی سکاریدها (ساختارهای پیچیده تر مانند ساکارز و لاکتوز) طبقه بندی می شوند.
میوه حاوی دو نوع قند است: فروکتوز و گلوکز. نسبت هر کدام از این قندها در میوه های مختلف متفاوت است اما بیشتر میوه ها تقریبا 50% گلوکز و 50% فروکتوز دارند. گلوکز قند خون را بالا می برد بنابراین بدن برای متابولیسم آن باید از انسولین استفاده کند. فروکتوز قند خون را بالا نمی برد در عوض کبد آن را تجزیه می کند.
به طور کلی در تولید مواد غذایی از چند نوع قند استفاده می شود که عبارتند از:

  • شربت ذرت 100 درصد گلوکز
  • مالتوز یا قند جوانه جو
  • فروکتوز یا همان قند میوه
  • گالاکتوز که حاوی گلوکوز و لاکتوز(قند شیر) است
  • شربت ذرت با فروکتوز بالا  که ترکیبی از فروکتوز و گلوکز تصفیه شده است و میزان فروکتوز آن بیشتر است
  • ساکارز یا شکر سفید که حاوی میزان مساوی فروکتوز و گلوکز است

تمامی این قندها با قند میوه متفاوت هستند زیرا فرآوری می شوند و به عنوان افزودنی به غذاها اضافه می گردند. قندهای فرآوری شده نسبت به قند میوه سریعتر توسط بدن ما متابولیزه می شوند و به سرعت قند خون را بالا می برند.

نتیجه: دو نوع قند در مواد غذایی وجود دارد: قندهای طبیعی شامل فروکتوز، قند موجود در میوه و لاکتوز قند موجود در شیر و قند مصنوعی که هر نوع شکر یا شیرین کننده ای است که هنگام تهیه یا فرآوری به غذا یا نوشیدنی اضافه می شود.

نحوه متابولیسم قند میوه در بدن

بدن ما برای انجام عملکردهای خود به کربوهیدرات نیاز دارد، قند هم کوچکترین واحد کربوهیدرات است بنابر این مغز و بدن ما برای فعالیت وابسته به قندها است. بر خلاف مواد غذایی فرآوری شده که به یکباره مقدار زیادی قند وارد بدن ما می کنند میوه ها بمب قند نیستند و اگر به صورت کامل مصرف شوند میزان قند متعادل همراه با سایر مواد مغذی مانند ویتامین، فیبر، آنتی اکسیدان و مواد معدنی برای شما فراهم می کنند.
همانطور که گفتیم قند موجود در میوه بیشتر فروکتوز و گلوکز است. گلوکز مولکول اصلی مواد غذایی است و می تواند به طور مستقیم توسط سلول های بدن شما استفاده شود. در مقابل فروکتوز قبل از استفاده باید به گلوکز تبدیل شود. تبدیل فروکتوز به گلوکز در کبد رخ می دهد، این پردازش گلوکز در کبد از نظر سرعت محدودیت دارد و کبد فروکتوز اضافی را به چربی تبدیل می کند. بنابر این اگر میزان فروکتوز رژیم غذایی شخص بالا باشد احتمال ابتلای او به چاقی بیشتر است.
زمانی که گلوکز از طریق مواد غذایی وارد بدن می شود قند خون به صورت متناوب بالا میرود و متعاقبا سطح گلوکز خون افت می کند زیرا گلوکز از دستگاه گوارش به داخل خون جذب و سپس از خون وارد سلول های بدن می شود.
زمانی که گلوکز وارد خون می شود لوزالمعده را برای تولید انسولین تحریک می کند، ترشح انسولین باعث جذب گلوکز خون توسط سلول های بدن می شود و سطح گلوکز خون به حالت نرمال باز می گردد. گلوکز اضافی می تواند به عنوان گلیکوژن در ماهیچه ها یا به عنوان لیپید در بافت چربی نیز ذخیره شود.
فروکتوز نیز ابتدا از دستگاه گوارش جذب خون می شود اما پس از آن برای پردازش به کبد می رود تا در آنجا به گلوکز یا چربی تبدیل شود. کبد می تواند گلوکز و چربی را دوباره درون خون آزاد کند و یا آن را به عنوان منبع گلیکوژن یا چربی ذخیره کند. مصرف بیش از حد فروکتوزممکن است منجر به بروز بیماری کبد چرب شود همچنین خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.
حال سوال پیش می آید که رژیم های غذایی که مقدار زیادی میوه در خود جای داده اند جزو رژیم های پر فروکتوز محسوب می شوند؟ جواب این سوال منفی است، مصرف زیاد میوه لزوما به معنی دریافت فروکتوز بالا نیست زیرا در کنار فروکتوز مقداری آب و فیبر نیز وارد بدن شما می شود که در شما احساس سیری ایجاد می کند. به طور مثال خوردن یک عدد سیب حاوی 10 گرم فروکتوز نسبت به یک لیوان نوشابه با 10 گرم ساکارز دیرتر باعث گرسنگی شما می شود.
دریافت قند اضافی از میوه کامل تقریبا غیر ممکن است اما میوه های خشک یا آبمیوه ها به این دلیل که فیبر یا آب آنها کاهش پیدا می کند مقدار قند بیشتری دارند. اگر قند میوه همراه با فیبر مصرف شود بیش از 30٪ از آن توسط خون جذب نمی شود. در عوض این قند توسط میکروب های موجود در روده متابولیزه می شود و باعث افزایش تنوع میکروبی و جلوگیری از بیماری می شود.